dziecko 3 lata a zabawki

Wybór odpowiednich zabawek dla trzylatka

Wybór zabawek dla trzylatka – to nie takie trudne!

W miarę upływu czasu, gdy nasze dzieci rosną i z wieku niemowlęcego wchodzą w okres przedszkolny, często zastanawiamy się jak organizować im czas. Jako noworodki i niemowlęta nie wymagały od nas tak dużej kreatywności, jaka wymagana jest podczas zajmowania się i zabawy z dzieckiem kilkuletnim. Maluchy zazwyczaj są skłonne bardziej do zabawy niepozornymi rzeczami codziennego użytku, a książeczki oglądają tylko i wyłącznie ze względu na interesujące obrazki. Często także bawią się same ze sobą, poznając dzięki temu swoje ciało, jego możliwości oraz nabywają zdolności poprzez dotykanie czy wkładanie wszystkiego, co spotkają na swojej drodze, do buzi. Dzieci trzyletnie i starsze wymagają podczas zabawy coraz więcej ciekawych bodźców, z racji rozwoju, pobudzania kreatywności, więc warto zapoznać się z tym, jak powinny wyglądać odpowiednie zabawki dla trzylatka.

Zabawki dopasowane do umiejętności dziecka

Podczas wybierania zabawki dla 3 latka warto kierować się umiejętnościami, które powinien posiadać każde dziecko w tym wieku, ale przede wszystkim należy brać pod uwagę indywidualne zdolności własnego dziecka. Trzyletnie dziecko może pochwalić się znajomością około tysiąca słów, a poznawanie kolejnych traktuje jako rozrywkę. W związku z czym idealnymi zabawkami będą te o cechach interaktywnych, które podczas zabawy uczą nowych słówek, na przykład przy dotykaniu konkretnych elementów. Mogą to być zabawki z tworzywa – grające kostki czy plansze – lub pluszaki, które dodatkowo wspierają rozwój społeczny dziecka – może ono pluszowego misia przytulić, zająć się nim. Zasób słów tak małego człowieka należy także poprzez opowiadanie i czytanie. Dlatego istotne jest wybieranie w księgarniach czy sklepach z artykułami dla dzieci książeczek przeznaczonych dla odpowiedniej grupy wiekowej. Nie dość, że dziecko poznaje nowe słowa i pobudza wyobraźnię, to dodatkowo spędza czas z rodzicem nie tylko na nauce, ale i wspólnym relaksie i wyciszeniu. Warto też zainwestować w pierwsze instrumenty muzyczne, które wpływają na rozwój manualny, jak i stymulują zdolności muzyczne.

Jak pobudzać trzylatka do rozwoju poprzez zabawki?

Uniwersalnymi przedmiotami, które umilą czas wolny trzylatkom i podobają się zarówno dziewczynce jak i chłopcu, są na pewno rozwijające zdolności manualne piasek kinetyczny, plastelina, ciastolina czy modelina. Ponadto oprócz wspomagania nauki zręczności, warto wzmocnić kreatywność u dziecka pokazując mu, ile ciekawych rzeczy można zrobić z farbami oraz kredkami. Pomocne tu będą kolorowanki czy książeczki odpowiednie dla trzylatków. Wskazana jest także nauka logicznego myślenia, którą można wesprzeć za pomocą puzzli, sorterów czy gier dostosowanych do wieku dziecka. Trzyletnie dziecko jest już na tyle skoordynowane ruchowo, że może otrzymać swój pierwszy pojazd, na przykład rowerek trójkołowy lub rowerek biegowy. Sprawi on, że maluch będzie coraz bardziej sprawny ruchowo, a jego ruchy będą płynniejsze, a dziecku łatwiej będzie w przyszłości przesiąść się na zwykły dwukołowy rower. Mogłoby się wydawać, że rowerki to zabawki dla 3 letniego chłopca, jednak z pewnością ucieszą się z niego także dziewczynki.

Chłopięce i dziewczęce – czyli jakie zabawki wybrać?

Idealne zabawki dla 3 latka chłopca to przede wszystkim samochody, klocki i różnego rodzaju kolejki – tradycyjne oraz drewniane. Ciekawe zabawki dla trzylatka chłopca to również zestawy warsztatowe lub sklep, w którym dziecko uczy się interakcji z drugim człowiekiem. Z kolei najbardziej trafnym pomysłem na zabawki dla 3 letniej dziewczynki są przede wszystkim lalki – szmaciane, tradycyjne czy interaktywne oraz oczywiście domki dla tych lalek. Dodatkowo doskonały koncept na zabawki dla trzylatka dziewczynki są kuchnia z akcesoriami czy serwis do herbaty, z którego można pic wraz z dzieckiem wyimaginowany lub też prawdziwy napój.

Należy podkreślić, że oprócz funkcjonalności, kolorystyki przyciągającej wzrok dziecka, tego czy dana zabawka podoba się dziecku i chce się nią bawić, najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić z jakich materiałów wykonana jest zabawka, czy są one bezpieczne dla malucha oraz czy zabawka jest wykonana solidnie i bez widocznych defektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *